Animator klaagt Disney aan wegens schending van auteursrecht met 'Vaiana 2'

Animator Buck Woodall beweert dat Disney voor Vaiana 2 (2024) elementen heeft afgekeken van een scenario dat hij ruim twintig jaar geleden schreef voor een concept van een animatiefilm met de naam Bucky of Bucky the Wave Warroir. Daarom klaagt Woodall nu Disney aan en eist hij een schadevergoeding.
Zonder toestemming doorgegegeven
Volgens de animator zou Jenny Marchick, de voormalige ontwikkelingsdirecteur van Mandeville Fims, zijn auteursrecht geschonden hebben door geheim materiaal door te geven aan Disney dat hij twee decennia geleden vertrouwelijk voor haar heeft geproduceerd. Deze materialen omvatten een voltooid scenario, illustraties van personages, budgetten, een volledig geanimeerde concepttrailer, storyboards, referenties van achtergrondafbeeldingen en meer.
Volgens Woodall werd dat materiaal uiteindelijk Vaiana (2016) en Vaiana 2. Afgelopen november werd er al een gerechtelijke uitspraak gedaan die Woodall verhinderen om een identieke aanklacht in te dienen tegen te originele film uit 2016 omdat de aanklacht te laat ingediend zou zijn. De release van Vaiana 2 stelde hem in staat om verdere juridische stappen te ondernemen.

Overeenkomsten
De nieuwe rechtszaak wijst op overeenkomsten tussen Vaiana en Woodalls onontwikkelde script zoals het terugkerende thema van het Polynesische geloof in spirituele voorouders die zich manifesteren als dieren. Andere overeenkomsten zijn onder andere de reis van de hoofdpersoon die begint met een schildpad, een plot met een symbolische ketting, een hoofdpersoon die een halfgod ontmoet die versierd is met een gigantische haak en tatoeages en een gigantisch wezen dat verborgen zit in een berg.
Over Vaiana 2 merkt de aanklager op dat details zoals de haan en het varken, een missie om een vloek te verbreken, een draaikolk die leidt naar een oceaanportaal len een ontmoeting met de Kakamora-stam zonder toestemming van Bucky zijn overgenomen.
Schadevergoeding
Bucky werd nooit ontwikkeld, maar Woodall beweert dat Marchick zijn materiaal aan Disney kon doorgeven door gebruik te maken van de mazen in de wet. Volgens Woodall werd Bucky niet alleen Vaiana zonder zijn toestemming, maar bleef het ook als basis dienen voor Vaiana 2. Daarom eist de animator een schadevergoeding 2,5 procent van de bruto inkomsten van Vaiana, gelijk aan 10 miljard dollar, en een gerechtelijk bevel dat zijn auteursrecht bevestigt en verdere inbreuk verbiedt.